Презентація особливої книги «Українські менестрелі»

Презентація особливої книги «Українські менестрелі»

13 листопада, у Міжнародний день незрячих людей відбулася презентація книги «Українські менестрелі». Унікальність книги полягає в тому, що вона видана універсальним дизайном: на сторінках книги історія про кобзарське мистецтво надрукована збільшеним звичайним шрифтом і рельєфно-крапковим шрифтом Брайля.

«Українські менестрелі» – це книга про історію українського кобзарства, про побут, закони, мудрість кобзарів і лірників, про мистецький феномен народних співців, а також про переслідування різними режимами сліпих кобзарів: польськими жандармами, турецькими яничарами, московською церквою, царською владою та комуністами. Унікальності книзі «Українські менестрелі» додає універсальний дизайн друку тексту. На сторінках книги оповідь про кобзарське мистецтво надруковане збільшеними літерами та рельєфно-

крапковим шрифтом Брайля. Така спеціальна технологія дозволяє читати текст як людям, які добре бачать, так і зі слабким зором і повністю незрячим книголюбам. До того ж, в книжці містяться особливі ілюстрації народних українських інструментів: дизайнери розробили тактильне зображення кобзи і бандури, тож всі читачі зможуть на дотик і очима дізнатися, як виглядають етноінструменти. Для тих, кому легше сприймати інформацію на слух, автори проекту пропонують аудіо-версію книги «Українські менестрелі», яку можна завантажити за спеціальним QR-кодом.

Генеральний консул Генерального консульства Німеччини в Донецьку (офіс у Дніпрі) доктор Вольфганг Мьоссінгер у вітальному слові до учасників підкреслив важливість проекту для розвитку інклюзії в Україні і для співпраці німецьких та українських громадських організацій: «Сьогоднішня подія, безумовно, незвичайна. Вона поєднує в собі українські традиції з сучасними методами. З одного боку,

зміцнює самооцінку людей з порушеннями зору, які можуть бачити себе наступниками кобзарів. З іншого боку, це практично допомагає новими способами впоратися з повсякденним життям і дає нові форми соціального підприємництва».

Під час презентації книги була проведена вікторина «Кобзарі – сполучна ланка між минулим і сьогоденням», в якій взяли участь студенти Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна та учні старших класів гімназії імені В.Г. Короленка. Учасники вікторини відповідали на питання про кобзарство, що пов'язує кобзарів з Харковом, які музичні інструменти звучали, на дотик визначали предмети, які носили з собою кобзарі.

Видання «Українські менестрелі» – унікальна подія в Україні. Книга буде цікава широкому колу читачів.

Поєднання тактильних ілюстрацій, точкового тексту з контрастним візуальним книжковим вмістом символічно об'єднує і навіть зближує зрячих і незрячих читачів – це можна вважати інклюзією через культуру.

Книга розроблена Gwara Media, громадською організацією «Право вибору» і надрукована шрифтом Брайля підприємством «СоцІнтел» і друкарнею «Мадрид» у рамках проекту «Підвищення шансів на отримання освіти для молоді з порушеннями зору» у співпраці з Міжнародним освітнім центром, Дортмунд, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.