Тренінг з підготовки фахівців та волонтерів для реалізації проекту «Шлях до незалежності»

Тренінг з підготовки фахівців та волонтерів для реалізації проекту «Шлях до незалежності»

20 липня у Харківському центрі реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» був проведений тренінг для учасників міжнародного проекту «Шлях до незалежності», головна мета якого полягала у підготовці незрячої молоді до самостійного життя на основі міжнародного досвіду. Тренінг організований у рамках проекту «Підвищення шансів на отримання освіти молоддю з порушеннями зору» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.

Валентина Бутенко, тифлопедагог і керівник організації «Право вибору», розповіла про основні труднощі процесу інтеграції людей з інвалідністю у суспільство, а також впровадження інклюзії в Україні. Вона зазначила, що слід враховувати той факт, що не всі люди з інвалідністю бажають самостійності і готові до неї. Причин цьому існує безліч, одна з них – це гіперопіка батьків, які намагаються вберегти свою дитину від зайвих проблем і часто самі все роблять замість нього, що призводить до повної залежності людини з інвалідністю від сторонньої допомоги і значно ускладнює його інтеграцію у суспільство. Багато людей з інвалідністю мають можливість працювати лише на спеціалізованих підприємствах для людей з інвалідністю, жити у гуртожитках для людей з інвалідністю та фактично стають ізольованими від суспільства. Дуже важливо, щоб молодь з інвалідністю, у тому числі з важкими порушеннями зору, мала можливість на рівних вчитися і надалі працювати, бути повноправними, незалежними від сторонньої допомоги членами суспільства.

Основним завданням тренінгу було навчити волонтерів, які братимуть участь у міжнародних проектах в якості супроводжуючих молоді з порушеннями зору, етикету спілкування з незрячими. Валентина Бутенко розповіла і показала, що бачать незрячі люди при різних порушеннях зору, як вони орієнтується у просторі і на які основні перешкоди слід звертати увагу. Місця підвищеної складності для орієнтування людей з порушеннями зору – це відкриті простори, незнайомі вулиці, кафе та інші громадські місця. При супроводі незрячих завжди важливо представлятися, коли підходите до нього; якщо ви перебуваєте з ним в одному приміщенні – не перекладати його речі, інакше він без сторонньої допомоги не зможе їх знайти.

Анастасія Герец розповіла про американський досвід реабілітації та інтеграції в суспільство людей з важкими порушеннями зору. Головна мета реабілітації в США – допомогти людям з інвалідністю по зору стати конкурентно-спроможними на ринку праці. Реабілітація включає ряд курсів з адаптації, орієнтування у просторі, безпечній поведінці незрячого у побуті, психології та працевлаштування. Дуже важливо, що курс з працевлаштування включає теми про те, як правильно скласти і подати резюме, вести себе на співбесіді, коли і як повідомити про свою інвалідність.

Блок з орієнтування у просторі і системи поведінки незрячих людей в місті вів Андрій Бутенко, IT-фахівець, майстер спорту з дзюдо. Він пояснив важливість використання тростини незрячими людьми для орієнтування у просторі. Андрій акцентував увагу на тому, що супроводжуючи незрячих людей необхідно бути дуже сконцентрованим. Активні розмови відволікають увагу і можуть призвести до травм. Андрій розповів і на практиці показав основні правила супроводу. Окрему увагу звернули на те, що незрячому потрібно допомагати, а не робити замість нього.

Учасники тренінгу отримали інформацію про стандарти надання аудіо-інформації людям з важкими порушеннями зору, яка дозволяє їм сприймати відео, фільми, театральні постановки, оперу та інше.

Для успішної інтеграції незрячої молоді у суспільство необхідно не тільки мати можливість навчатися у звичайних школах, працювати на звичайних підприємствах, але також і проводити дозвілля разом з іншими людьми, які не мають проблем із зором. Існує багато ігор, розроблених спеціально для незрячих, однак ігор, в яких на рівних можуть брати участь як незрячі, так і зрячі – дуже мало. На тренінгу Стас Голдобін, активіст організації «Право вибору», представив і навчив грати у розроблену ним і Сергієм Лісовим розвиваючу гру «Стратегічний морський бій», в яку можуть грати всі на рівних.

На тренінгу також обговорили питання про доцільність подорожей незрячих. Незрячі люди, які багато подорожують, розповіли про те, що подорожі додають нові фарби і враження в їхнє життя. Відомий харківський радіожурналіст Володимир Носков, сам будучи незрячим, розповів про свої поїздки, про інклюзивну доступність європейських країн і про стан інфраструктури в Україні. Він акцентував увагу на тому, що об’єкти культури, театри, музеї, галереї повинні бути доступними для всіх, у тому числі для людей з інвалідністю.

Підводячи підсумки тренінгу, учасники відзначили, що тепер вони готові до поїздки у міжнародний табір «Шлях до незалежності».