Підсумки 2017 року
На початку нового року ми хочемо підвести підсумки діяльності Чорнобильської історичної майстерні за 2017 рік. Цей рік був насиченим на різні події і успішним. У 2017 році ми відзначили свій перший ювілей - 5 років з дня відкриття Чорнобильської історичної майстерні! Привітати Майстерню прийшли понад 70 осіб, серед яких були члени різних чорнобильських об'єднань, представники неурядових організацій, у тому числі Renowabis (Німеччина), GIZ (Німеччина), Greencubator (Київ), БФ Карітас, МФ «Відродження», EUFRAK, «Сучасна Жінка», «Дім Нюрнберга», представники різних релігійних конфесій.
Однією з головних подій 2017 року стало видання книги Олега Векленко «Чорнобиль: етюди з натури». Олег Векленко – ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, глава асоціації дизайнерів «4-й Блок», академік, професор кафедри графічного дизайну
Харківської державної академії дизайну і мистецтв, надійний партнер Майстерні з дня її заснування. У 2018 році готується випуск книги німецькою та англійською мовами.
У 2017 році був презентований Чорнобильський архів усних історій, який доступний через мережу Інтернет на сайті Чорнобильської історичної майстерні. Архів містить понад 200 інтерв’ю з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС, евакуйованими та переселенцями із зони відчуження. За 9 місяців роботи сайт відвідали понад 2-х тисяч користувачів з 23 країн світу.
Важливою подією 2017 року став візит в Чорнобильську історичну майстерню Посла Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернста Райхеля і Генерального консула ФРН в Донецьку (офіс в Дніпро) Вольфганга Мьоссінгера. В ході цієї зустрічі, яка відбулася в рамках Дня об'єднання Німеччини, були обговорені поточні проекти Майстерні,
у тому числі підтриманий Посольством ФРН в Україні проект «Tschernobyl Oral History auf Deutsch». Також у Майстерні відбулася зустріч з давніми партнерами з австрійської незалежної екологічної організації Global 2000 др. Крістоффом Отто і Юлією Друмель, з якими обговорили Європейські тижні пам'яті 2018 і участь у них чорнобильців з України.
Впродовж 2017 Чорнобильська історична майстерня спільно з партнерськими організаціями реалізовувала 3 соціально-освітні проекти:
- «Підвищення шансів на отримання освіти для молоді з порушеннями зору» в партнерстві з громадською організацією «Право вибору», за підтримки Міжнародного освітнього центру Дортмунда і фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини
–
«Вільча – переселення село», в партнерстві з Рурським університетом в м. Бохум (Німеччина), Українською Асоціацією Усної Історії у рамках програми «MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді» за фінансової підтримки фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ)
- Перекладацька майстерня «Історія Чорнобиля німецькою мовою» у партнерстві з кафедрою німецької філології і перекладу факультету іноземних мов Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна за підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччина у рамках Року німецької мови в Україні 2017-2018.
У рамках цих проектів було проведено багато заходів, серед яких: тренінг з підготовки фахівців і волонтерів для реалізації проекту «Шлях до незалежності», головна мета якого полягала у підготовці незрячої молоді до самостійного життя; освітня поїздка української делегації до м. Марбург для вивчення німецького досвіду підтримки людей
з важкими порушеннями зору на прикладі ресурсного центру Бліста; поїздка групи українських і німецьких студентів до с. Вільча, де студенти брали інтерв'ю у переселенців з Чорнобильської зони відчуження; квест з орієнтування та мобільності Access quest Kharkiv!, у ході якого вперше в Україні була представлена і протестована сучасна система навігації для людей з порушеннями зору «Go to sound!»; презентація книги з універсальним дизайном «Українські менестрелі»; тренінг «Особливості перекладу усно-історичних інтерв'ю німецькою мовою», презентація концепції медіа-центру для людей з порушеннями зору.
Також у 2017 році в Чорнобильській історичній майстерні була проведена зустріч «Чорнобиль. Імпульс народної дипломатії», на якій зустрілися представники Das Nürnberger Haus in Charkiw, Центру реабілітації дітей постраждалих внаслідок
аварії на ЧАЕС та чорнобильці, які у рамках громадських ініціатив проходили обстеження і лікування у Німеччині.
До Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у Чорнобильській історичній майстерні були організовані майстер-класи для жінок-ліквідаторів та вдів ліквідаторів «Різдвяний пряник» і «Зимовий букет». Учасники цих майстер-класів навчилися власними руками створювати красиві новорічні солодощі та букети.
Багато освітніх семінарів, екскурсій, тренінгів і зустрічей проходили у Майстерні протягом всього 2017 року, в яких взяли участь в цілому більше 1000 чоловік. Серед них важливо згадати такі заходи: тренінги «Жіноче підприємництво: від ідеї до продукту» і «Спрощена система оподаткування для новачків», які проводила громадська організація
«Сучасна жінка», семінар з проблем у сфері чинного законодавства щодо ВПО, який провели юристи «Донбас SOS». Також усі бажаючі могли відвідувати безкоштовний розмовний клуб англійської мови, організований Фундацією регіональних ініціатив.
Таким чином, за 2017 рік було здійснено багато цікавих проектів і ініціатив, робота над якими триватиме і в цьому році.