Перший етап проекту «Координація можливостей підтримки для молоді з порушенням зору в Україні»
Закінчився перший етап проекту «Координація можливостей підтримки для молоді з порушенням зору в Україні». З червня по грудень 2018 Чорнобильська історична майстерня провела всі заходи, заплановані в на цей рік. Проект стартував з практичних заходів — тренінгів для тифлопедагогів, батьків і волонтерів, які працюють з людьми з вадами зору по орієнтації в просторі. Тренінги пройшли в Харкові, Рівному та Києві. І в кожному місці, в залежності від напрямку роботи організаторів, була сформована цільова група учасників.
Перший тренінг відбувся в Харкові, на початку липня 2018 року. Завдяки кооперації з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю України та прекрасної організацією ХМЦРІ «Право вибору», в ньому змогли взяти участь 44 особи замість запланованих 15 фахівців.
В середині вересня аналогічний тренінг «Підготовка фахівців з орієнтування в просторі і розвитку мобільності для молоді з порушенням зору» пройшов у Рівному. У ньому взяли участь 25 педагогів і вихователів, які працюють в інклюзивних класах початкової школи і дитячих садах з незрячими дітьми. За два активних дня роботи учасники отримали не тільки теоретичні знання, а й опанували конкретні методики роботи з тростиною, супроводу незрячих. Завдяки використанню симулятивних окулярів відчули, що бачать діти з порушенням зору при різних патологіях. Тренінг в Рівному був організований ВП ВГО «ГУД» в Рівненській області за активної участі Петра Поліщука і Ніни Матковської-Асєєвій.
В рамках тренінгу було розроблено і видано два методичних посібника: «Формування навичок просторового орієнтування у старших дошкільників зі зниженим зором» — автор Л.І. Чопик і «Орієнтування в просторі, як спосіб соціалізації та інтеграції людей з інвалідністю по зору в суспільстві» — автор В.І. Гошовського.
Завершальний тренінг у Києві був, перш за все, орієнтований на батьків, які виховують дітей з глибоким порушенням зору і фахівців, що підтримують такі родини. Фахівці організації «Бачити серцем» розробили спеціальний робочий зошит тренінгу для учасників.У співпраці з Національною Асамблеєю людей з інвалідністю та в рамках Всеукраїнської програми «Через освіту до соціальної інтеграції та інклюзії», відбулася Всеукраїнська конференція «Виклики часу — стандарти видання книг для людей з важкими порушеннями зору в Україні». У дводенній конференції взяли участь більше 70-ти осіб — представники громадських організацій, видавці, методисти. Мета конференції — обговорити стандарти друку книг шрифтом Брайля, зробити інформацію для людей з вадами зору та сліпих людей максимально доступною. Особлива увага учасників була до Олександра Павковича — експерту з Німеччини. Будучи незрячим, він, як член комітету зі стандартів друку шрифтом Брайля, консультант BIT (консультаційно-інформаційний сервісний центр при Баварському союзі сліпих і слабозорих) розповів про досвід Німеччини, відповів на всі запитання учасників і, як незалежний експерт, протестував методично матеріали, створені українськими колегами.
Для учасників конференції було видано брошури: «Старт до інклюзії», книга 1 та 2,якак була розроблена фахівцями ХМЦРІ «Право вибору».
Завершальним заходом 2018 року став тренінг «Підготовка фахівців для домашніх візитів в сім’ї, які виховують незрячих або слабозорих дітей. Досвід Німеччини », що відбувся з 26 по 30 листопада в Харкові, в Чорнобильській історичній майстерні. Протягом п’яти днів фахівці обговорювали питання ранньої діагностики сліпоти, методів формування у дітей практичних життєвих навичок, контролю їх емоційного стану і форми різних компенсацій функцій зору. Тренінг проводив д-р. Вернер Хеккер, керівник відділу реабілітації експертного центру для незрячих людей і людей з порушенням зору центру Бліста (м. Марбург, Німеччина). Від усіх учасників тренінг отримав найвищу оцінку та ще раз довів важливість обміну досвідом для фахівців. Методичний посібник «Розвиток і рання підтримка сліпих і слабозорих дітей молодшого та дошкільного віку», розроблений д-р. Вернером Хеккером для тренінгу ф надалі буде надійною підмогою для учасників проекту.
Результатом першого етапу проекту стало чітке розуміння того, що люди з вадами зору, володіючи певними навичками і маючи підтримку суспільства, можуть мати повноцінне життя.
Медіацентри, які зможуть надати необхідну методичну та практичну інформацію батькам і фахівцям, повинні розвиватися та об’єднувати свої зусилля.
Всі заходи стали можливими завдяки співпраці з Міжнародним освітнім центром, м. Дортмунд, Німеччина та за фінансової підтримки МЗС Німеччини.