Вільча - переселене село: 2 частина проекту
З 28 лютого по 6 березня 2018 р. відбулась друга частина проекту «Вільча – переселене село» у Німеччині. Під час першої частини проекту, що проходила в Україні з серпня 2017 року, німецько-українська група відвідала село Вільча (Харківська область), де учасники досліджували досвід переселення з Чорнобильської зони відчуження після аварії на ЧАЕС та з територій Луганської і Донецької областей внаслідок існуючого з 2014 р. військового конфлікту. Молодь з України та Німеччини у змішаних групах проводили інтерв’ю у переселенців та знімали відео про життя села та його мешканців.
Друга частина проекту розпочалась у Рурському університеті м. Бохума з презентацій історій переселенців, які підготували учасники проекту за матеріалами, зібраними у селі Вільча. Ці презентації стали основою для створення історичного альбому «Вільча – переселене село», у якому будуть міститися історії переселенців, що проживають у селі. Також учасники спільно працювали над створенням відеофільму про життя у Вільчі, яке буде презентовано по закінченню проекту.
Перебуваючі у Німеччині, учасники мали декілька зустрічей з представниками різних організацій, діяльність яких пов’язана з роботою з переселенцями. Зокрема, у Бохумі відбулась зустріч з доктором Астрід Зам, директоркою IBB м. Дортмунд, яка розповіла про свій досвід роботи, в тому числі з чорнобильськими організаціями. Важливим було спілкування з пастором Іваном Штукертом, одним із засновників спілки «Бохум-Донецьк». Він поділився історією переселення своєї сім’ї, а також розповів про роботу спілки з надання допомоги містам та селам Донецької області.
Учасники проекту відвідали місто Іббенбюрен, де познайомились із діяльністю ініціативи «Den Kindern von Tschernobyl». Організатори ініціативи Рейнхард Пауль і Ріта Фолькмер розповіли про роботу з оздоровлення дітей, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. Також на зустрічі учасники проекту мали змогу поспілкуватися з юнаком, який декілька разів приїжджав до Іббенбюрена у рамках цієї ініціативи, і з сім’ями, які приймають дітей у себе вдома в рамках цієї ініціативи.
Окрім активної роботи і пізнавальних зустрічей українські учасники проекту мали насичену культурну програму у Німеччині. Учасниці німецької группи Кароліна Еберштайн та Демет Огют влаштували цікаву екскурсію містом Кельн, а Александер Шаарі організував поїздку до Landschaftspark Duisburg-Nord, парку, розташованому на території недіючого металургійного заводу. Ознайомлюючись із Рурським індустріальним регіоном учасники проекту відвідали пам’ятку промислової архітектури Zeche Zollverein Essen, що вважається найкрасивішою вугільною шахтою у світі, яка занесена до світової спадщини ЮНЕСКО. Також українська та німецька молодь отримали чудову можливість навчитися випікати хліб за стародавньою німецькою рецептурою та технологією у старовинній печі, що знаходиться у краєзнавчому музеї у містечку Рекке.
Проект реалізується Чорнобильською історичною майстернею у партнерстві з Рурським університетом м. Бохум (Німеччина) та Українською асоціацією усної історії. Проект здійснюється у рамках програми «MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді» за фінансової підтримки фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє» (EVZ).