Про архів
Аварія на Чорнобильській атомній електростанції, яка сталася 26 квітня 1986 року, є найбільшою техногенною катастрофою у світі, жахливі наслідки якої не подолані на сьогоднішній день. Кожна чергова річниця цієї трагедії змушує світ згадувати не лише про екологічні наслідки руйнування атомного реактора, а й про людей, чиє життя докорінно змінила ця катастрофа.
Чорнобильський архів, створений з ініціативи Чорнобильської історичної майстерні, покликаний зберігати і передавати пам’ять про Чорнобильську трагедію, її наслідки, а також ставить собі за мету збирання і збереження історій життя ліквідаторів аварії на ЧАЕС та постраждалих від катастрофи, щоб зробити їх доступними для освітніх і дослідницьких цілей. У Чорнобильському архіві зберігаються інтерв’ю і спогади чорнобильців, колекції графічно-дизайнерських плакатів, малюнків, зібрання учнівських конкурсних робіт з чорнобильської тематики, різні фотографії, передані на зберігання ліквідаторами та переселенцями. Також в архіві є унікальні друковані видання та фотоальбоми, присвячені Чорнобильській катастрофі.
Складовою частиною архіву є архів усних історій, в якому міститься більше 200 усно-історичних інтерв’ю та есеїв ліквідаторів, евакуйованих і переселенців. Створення архіву усних історій стало можливим завдяки тісній співпраці Чорнобильської історичної майстерні з Українською асоціацією усної історії. Команда Чорнобильської історичної майстерні продовжує наповнювати архівний фонд і зацікавлена у розширенні географічної бази респондентів та запрошує громадські, наукові та освітні установи до співпраці у цій важливій справі збирання усних історій чорнобильців для сприяння збереженню пам’яті про цю страшну для всього людства трагедію.
Онлайн-архів може використовуватися у навчальних, академічних та інших цілях, які не мають на меті отримання прибутку. Будь-яке використання матеріалів архіву для комерційних цілей суворо заборонено. Право інтелектуальної власності на аудіо і транскрипти зберігається за Чорнобильською історичною майстернею.