Усна історія в епоху змін

Усна історія в епоху змін

Усна історія в епоху змін: соціальні контексти, суспільно-політичні виклики, академічні стандарти

1-2 грудня у Харкові відбулась міжнародна конференція «Усна історія в епоху змін: соціальні контексти, суспільно-політичні виклики, академічні стандарти», приуроченої до 10-ї річниці створення Української асоціації усної історії». Конференція була організована Українською асоціацією усної історії за підтримки представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, кафедри українознавства Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, центру міської історії, департаменту релігії та культури Саскачеванського Університету, а також Чорнобильської історичної майстерні.

Суспільно-політична роль усної історії в епоху подолання та пропрацювання минулого, етичні пріоритети, громадська позиція та академічна відповідальність дослідників – головні питання, яким була присвячена конференція. На одній із панелей конференції «Колективна травма як особиста історія: проговорення болю» дослідники обговорювали актуальні та одночасно складні питання, пов’язані з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Зокрема, Світлана Телуха представила своє дослідження «Жіноча пам’ять про Чорнобиль», підготовлене на основі усно-історичних інтерв’ю з ліквідаторками наслідків аварії на ЧАЕС та евакуйованими з Прип’яті, що зберігаються у Чорнобильському архіві усних історій. Микола Бривко доповідав на тему «Чорнобильська трагедія у спогадах учасників ліквідації аварії на ЧАЕС (на прикладі спогадів ліквідаторів – мешканців Донеччини)». Вікторія Науменко виступила з дослідженням «Територія безумовного відселення: спогади переселенців із Чорнобильської зони при відвідуванні свого покинутого селища». Тема наслідків Чорнобильської трагедії викликала значну зацікавленість у дослідників: обговорювали спогади про ліквідаційні роботи у зоні відчуження, про вимушене переселення, про індивідуальний, сімейний та колективний досвід примусового/вимушеного переселення тощо.

В рамках конференції, яка проводилась у приміщенні Чорнобильської історичної майстерні, учасники мали можливість ознайомитися з мультимедійною виставкою «Чорнобиль: Люди – Місця – Солідарність – Майбутнє», а також з різними друкованими виданнями Чорнобильської історичної майстерні.