Зміцнення соціального діалогу у Східній Україні
Сприяння соціальному діалогу у східних регіонах: Харкові та Дніпрі (червень-грудень 2015 року, за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини)
У рамках спільної діяльності Чорнобильська історична майстерня і Міжнародний освітній центр Дортмунда за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини реалізували проект «Сприяння соціальному діалогу у східних регіонах: Харкові та Дніпрі». Цей проект став логічним продовженням проекту 2014 року з посилення потенціалу самодопомоги для людей з інвалідністю та кооперації з чорнобильськими організаціями. Мотивацією для проведення проекту стало те, що увага української та міжнародної громадськості з 2014 року приділяється у першу чергу проблемам внутрішньо переміщених осіб із зони військових дій та учасникам АТО. У такій ситуації збільшується ймовірність того, що соціально незахищені групи, такі як чорнобильці та постраждалі від аварії на ЧАЕС, які мають інвалідність, залишаться наодинці зі своїми проблемами. У той же час, досвід ліквідаторів і переселенців із зони відчуження може бути корисним і важливим для сьогоднішніх внутрішніх переселенців і постраждалих від військових дій на Сході України.
У рамках проекту були проведені різні заходи, спрямовані на підтримку і посилення соціального діалогу у найбільших містах Східної України – Харкові та Дніпрі. У тому числі на базі чорнобильських організацій було створено 3 консультаційних пункти у містах Богодухів, Вільча і Лозова Харківської області, в яких чорнобильці, внутрішньо переміщені особи та люди з інвалідністю можуть отримати необхідну інформацію з юридичних питань та іншу допомогу. У ході проекту також були досліджені умови створення і успішного функціонування соціальних підприємств в Україні, що стало основою для розробки бізнес-планів для відкриття соціальних підприємств на базі громадських організацій соціального спрямування.
Важливою подією стало проведення Соціальних форумів у Харкові та Дніпрі. На соціальному форумі у Харкові було представлено понад 80 неурядових організацій, які отримали можливість представити результати своєї роботи, обмінятися досвідом і розробити спільну стратегію діяльності за ключовими напрямками. Соціальний форум у Дніпрі зібрав чорнобильські організації та новостворені організації учасників АТО, які обговорили перспективи об’єднання своїх зусиль і прийняли рішення спільної роботи у сфері захисту прав соціально вразливих категорій населення. Одним з важливих результатів даного форуму стало підписання Меморандуму про співпрацю між ліквідаторами-чорнобильцями та учасниками АТО, які проживають у Дніпропетровській області.
Крім того, у рамках проекту було проведено конкурс дослідницьких есе «Чорнобиль та Східна Україна: портрети і долі 1986-2015», метою якого було привернути увагу молоді до теми Чорнобильської катастрофи та важливості збереження пам’яті, передачі досвіду ліквідаторів і вимушених переселенців.