Моніторинг дотримання прав ВПО-людей з обмеженими фізичними можливостями

Моніторинг дотримання прав ВПО-людей з обмеженими фізичними можливостями

Місія з моніторингу дотримання прав вимушених переселенців – людей з обмеженими фізичними можливостями «Разом Ми Можемо»

(квітень-липень 2015 р., за підтримки фонду «Абіліс»)

 

Чорнобильська історична майстерня виступила регіональним партнером у проекті «Місія з моніторингу дотримання прав вимушених переселенців – людей з обмеженими фізичними можливостями «Разом Ми Можемо», який був реалізований громадської організації «Фонд прав людини» за підтримки фонду «Абіліс» (Фінляндія).

Люди з інвалідністю належать до категорії населення, які зазвичай знаходиться у невигідному становищі порівняно з іншими категоріями людей, що вимагає створення додаткових умов для їхньої інтеграції у суспільство. Інтеграція, а не ізоляція є головною метою соціальної політики, яка повинна відповідати міжнародній практиці і принципам. Особливої актуальності ці питання набувають для інвалідів, які внаслідок воєнних дій змушені були покинути свої домівки у Донецькій і Луганській областях та отримати статус внутрішньо переміщених осіб.

В Україні люди з інвалідністю повинні постійно долати різноманітні бар’єри у реалізації своїх прав, а при вимушеному переселенні налагодити нормальне життя на новому місці їм особливо складно. Без постійної допомоги та сприяння людина з інвалідністю фактично не має можливості самореалізуватися і включитися у життя суспільства як його повноцінний член.

Соціальний захист людей з інвалідністю є проблемою першорядної важливості, тому для вивчення і зміни ситуації у сфері захисту прав внутрішніх переселенців, що мають інвалідність, з квітня по липень 2015 року здійснювали моніторинг дотримання прав цієї категорії населення. Основною метою моніторингу було отримання відповіді на питання: ким же є переселенці з інвалідністю для України – повноцінними громадянами або непотрібним тягарем? Проект реалізовувався к Донецькій, Запорізькій, Луганській та Харківській областях.

Проведене дослідження показало, що декларовані права переселенців з інвалідністю не мають реалізації на практиці. Переїхавши на нове місце проживання, переселенці з інвалідністю не можуть розраховувати на підтримку органів влади, а низький рівень соціальних виплат ставить багатьох з них буквально на грань виживання.

За результатами проведеного моніторингу була випущена брошура, в якій описана методологія дослідження, його результати та надано рекомендації для зміни ситуації в даній сфері. Брошура доступна для скачування на сайті «Фонду прав людини».