Посилення потенціалу самодопомоги

Посилення потенціалу самодопомоги

 

Посилення потенціалу самодопомоги людей з інвалідністю у Східній Україні (квітень 2014 - червень 2016 рр. за фінансової підтримки «Action Mensch»)

Впродовж 2014-2016 рр. Чорнобильська історична майстерня спільно з Німецько-українською партнерською мережею і Міжнародним освітнім центром Дортмунда за фінансової підтримки програми «Акція Людина» проводила проект «Посилення потенціалу самодопомоги людей з інвалідністю у Східній Україні» на прикладі Харківської області. У рамках цього проекту було проведено ряд важливих заходів, спрямованих на реалізацію головної мети – недержавного працевлаштування людей з інвалідністю.

В рамках проекту в першу чергу була проведена робота з об’єднання зусиль та налагодження співпраці неурядових організацій чорнобильців та організацій людей з інвалідністю. Незважаючи на той факт, що більша частина ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС та переселенців із зони відчуження мають ступінь інвалідності, такої кооперації з соціальними організаціями людей з інвалідністю до цього часу в Харківській області не існувало. Ці неурядові організації мають схожі цілі своєї роботи, з яких головною є поліпшення якості життя своїх членів.

Одним з чинників, які сприяють значному підвищенню рівня життя людей з інвалідністю, є можливість їх працевлаштування. Для інформаційної, юридичної та практичної допомоги у працевлаштуванні людей з інвалідністю у трьох пілотних містах Харківської області були створені консультаційні центри ініціатив самодопомоги – Богодухові, Лозовій та Вільчі. Зокрема, консультаційний центр у Вільчі лише впродовж 2015 року надав понад 600 різних видів консультацій. Створені консультаційні центри ініціатив самодопомоги, які працюють на постійній основі, у зв’язку з актуальною ситуацією у Східній Україні також стали центрами надання допомоги внутрішнім переселенцям із зони військового конфлікту.

Одним з важливих напрямків діяльності цих консультаційних центрів є допомога у створенні соціальних підприємств. Законодавчо існуюча можливість заснувати соціальне підприємство і отримати на це державну підтримку досі нечасто використовується в Україні. Найбільшою перешкодою на шляху успішного заснування соціального підприємства є поширене негативне і незацікавлене ставлення до цього як представників влади, так і суспільства. Міцно вкоренилася помилкова думка про те, що соціальні підприємства мають пільгову податкову систему, а люди з інвалідністю не здатні вести успішний бізнес. При цьому не береться до уваги те, що за умови успішної соціальної та трудової інтеграції людей з інвалідністю зменшуються соціальні витрати держави. З метою привернення уваги громадськості до таких проблем організації, що брали участь у проекті, провели кілька інформаційних кампаній, приурочених до Міжнародного дня людей з інвалідністю 3 грудня.

У ході реалізації проекту понад 20 представників організацій чорнобильців та організацій людей з інвалідністю взяли участь у семінарах з розробки ідей та написання бізнес-планів для створення соціальних підприємств, на яких також були роз’яснені юридичні особливості оформлення таких підприємств. У підсумку, на початку 2015 року учасниками семінарів було зареєстровано перше у рамках проекту соціальне підприємство «СоцІнтел», засновником якого виступила неурядова організація «Харківський Центр реабілітації молодих інвалідів і членів їхніх сімей “Право вибору”».

У рамках проекту з метою збільшення рівня інформованості громадськості про життя людей з інвалідністю було презентовано тематичний календар на 2016 рік «Безмежні люди». Календар містить фотографії та цитати людей з Харкова, що мають інвалідність, які досягли значних успіхів у своїй професійній кар’єрі.