Пілотна програма захисту внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.

Пілотна програма захисту внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.

Пілотна програма захисту внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю – Харків. (лютий-травень 2016 року за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку)

На базі Чорнобильської історичної майстерні була реалізована «Пілотна програма захисту ВПЛ з інвалідністю – Харків». Цей проект виконувався організацією «Фонд прав людини» та ХМГО «Союз Чорнобиль» у рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ» міжнародної програми «Pact в Україні» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Метою програми було об’єднання людей з інвалідністю для підвищення рівня захисту прав ВПЛ з інвалідністю, їх самоорганізації для представлення своїх інтересів у державних структурах і подолання ізоляції у суспільстві. Проект здійснювався у Харківській, Луганській, Донецькій та Вінницькій областях.

У рамках пілотної програми було проведено ряд тренінгів, семінарів та зустрічей, спрямованих на підвищення інформованості та юридичної грамотності представників внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю. У тому числі, з 25 по 28 лютого 2016 року у Вінниці працювала унікальна школа для лідерів «Тренінг для тренерів», основним речником якої виступив відомий правозахисник, голова правління фонду допомоги людям з інвалідністю «Абіліс», директор громадської організації людей з інвалідністю «The Threshold» («Поріг») у Фінляндії Калле Конкола. Він поділився своїм досвідом, а також розповів історію створення та становлення правового захисту людей з інвалідністю у Фінляндії. Основна увага була приділена обговоренню головних труднощів, з якими стикаються ВПЛ з інвалідністю, а також шляхи подолання цих труднощів, у тому числі з використанням міжнародного досвіду та спираючись на Конвенцію ООН з прав людей з інвалідністю.

11-12 березня у Чорнобильській історичній майстерні відбувся семінар-тренінг «Активні правозахисники. Інклюзія переселенців у локальну громаду», на якому одним із тренерів-консультантів була Ірина Яковець – доктор юридичних наук. Учасники семінару мали змогу ознайомитися з основними етапами взаємодії з владою, методами захисту прав людей з інвалідністю, а також розробляли проекти, реалізація яких буде сприяти об’єднанню людей з інвалідністю для захисту своїх прав. Важливим компонентом проекту було проведення тренінгу «Дистанційна робота – можливість для всіх», у якому взяли участь внутрішньо переміщені особи та люди з інвалідністю. На тренінгу було розказано про можливості пошуку і специфіку віддаленої роботи, про особливості оформлення резюме і багато іншого.

У ході реалізації пілотної програми було проведено кілька круглих столів і зустрічей за участю лідерів громадських організацій, що займаються питаннями внутрішньо переміщених осіб і людей з інвалідністю, а також з представниками місцевих органів влади. Ці зустрічі дали можливість домовитися про створення спільної інформаційної платформи для обміну інформацією про проекти, які проводять різні організації для людей з інвалідністю та ВПЛ.

Заключним заходом пілотної програми стала квест-акція «Крізь місто, торкаючись його», проведена у Харкові 29 квітня 2016 р. спільно з центром реабілітації «Право вибору». Усім бажаючим було запропоновано прийняти виклик і випробувати доступність міського простору для незрячих людей. Учасники із закритою світлонепроникною маскою на очах пройшли заданий маршрут, протестувавши зручність вулиць, громадського транспорту, в тому числі метрополітену міста з усіма його перешкодами, непомітними на перший погляд. Метою акції було привернути увагу громадськості до проблеми доступності міста Харкова для людей з інвалідністю.